Snimanje objekta torpedne baterije na otoku mali Brijun provedeno je u svrhu prikupljanja podataka o zadnjem stanju objekta. Provedeno je neinvazivnim vizualnim metodama (u vidljivom i dijelu nevidljivog svjetlosnog spektra) u suradnji sa stručnjacima Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.
Prikupljeni i obrađeni podaci klijentu, Nacionalni park Brijuni, služe kao podloga za izradu, konzervatorskog elaborata, arhitektonskog snimka postojećeg stanja, izradu idejnih, glavnih i izvedbenih projekata za radove.
Snažno nevrijeme još je u veljači 2016. te 2017. jako oštetilo nasip što je zahtijevalo hitnu intervenciju zbog zaštite građevine od daljnjeg propadanja i potpunog uništenja.
Nakon sanacije podvodnog dijela potrebno je nastaviti s hitnom građevinskom sanacijom dijela nad morem kako bi se spriječilo daljnje uništavanje.
Preduvjet je izrada specifične dokumentacije u svrhu preciznog uvida u stanje objekta i razinu oštećenosti.
Snimanje objekta torpedne baterije- za kvalitetno i ispravno planiranje budućih zahvata
Stoga je napravljeno sveobuhvatno terestičko, aerofotogramterijsko, lasersko i podvodno snimanje objekta torpedne baterije s procjenom stanja ispod vodene površine.
U sklopu projekta, provedeno je lasersko 3D skeniranje te izrađen terestički 360 snimak i aerofotogrametrijski SFM snimak.
Nadalje, izrađena je kontinuirana fotografija pojedinačnih dijelova vanjske fasade objekta, kao i pregled podvodnog vertikalnog transekta svih obalnih zidova.
Sve navedeno izrađeno je u relativno kratko vrijeme, a dokumentacija koja je rezultat tih svih mjerenja poslužit će za kvalitetno i ispravno planiranje budućih zahvata na objektu.
Ovaj sveobuhvatni pristup prikupljanja podataka omogućuje Naručitelju da građevinu prati kroz vrijeme.
U slučaju da se Naručitelj sumnja u promjene nastale na građevini, ponovnim snimanjem istovjetnim metodama moguće je jasno istaknuti sve promjene koje su se dogodile u vremenu između dva snimanja.
Rezultat:
- Laserski 3D snimak u 3D formatu
- Terestičke 360 snimke sfernim kamerama
- Aerofotogrametrijski SFM snimak u 3D formatu
- Kontinuirane fotografije 4 pojedinačnih dijelova fasada
- Vertikalni transketi obalnih zidova u 3D formatu
- Video zapis podmorske snimke sa timecodom (poveziv sa lokacijom te stanjima/oštećenjima)
Naše slične nadzore iz zraka i pod morem možete pronaći među projekatima koje smo izdvojili.